Centrum pohybu a tanca LABYRINT je priestor občianskeho združenia Tanečné divadlo Alternatív určený pre pravidelné cvičenia, tvorivé dielne a kluby, víkendové semináre a workshopy, projekty a predstavenia. Pre svojich členov, ale aj pre širokú verejnosť centrum ponúka rôzne pohybové a tanečné aktivity s dôrazom na ich zdravotný aspekt, na vzdelanie, rozvoj a realizáciu osobnosti pre všetky vekové kategórie od bábätiek až po dospelých.

Labyrint sa nachádza v centre mesta Žilina, na Kuzmányho ulici za Bábkovým divadlom. Pozostáva z tanečnej sály, ktorá má 140m2, šatne a kaviarne s detským kútikom.

Upozornenie pre motorizovaných: Prístupová komunikácia sa nachádza na súkromnom pozemku, a nie je možné parkovať priamo pred našim centrom, doporučujeme zaparkovať v niektorom z obchodných centier v blízkosti.

Lektori

Anna Mamojková

Babyfit * Tanečné dielne pre deti *

Anku pohyb sprevádza od detstva; od šiestich rokov sa venovala športovej gymnastike, neskôr tancovala v tanečnej skupine Bababalet a potom v súbore Tanečné divadlo Alternatív. Po skončení štúdia a absolvovaní trénerských skúšok pracovala ako trénerka športovej gymnastiky detí. Práve táto skúsenosť jej pomohla prehodnotiť prístup k práci s telom a pohybom v ranom veku a k zdravému fyzickému i duševnému vývinu dieťaťa. Absolvovala kurz BabyFitu (cvičenie pre matky s deťmi od 6  mesiacov do  3 rokov) a tanečnej rytmiky detí. Od roku  2009 pracuje v Labyrinte ako lektorka BabyFitu, pohybovej prípravky detí, vedie cvičenia pre tehotné a zdravotné cvičenia na fitloptách a s chiballom. Vo svojej oblasti sa priebežne vzdeláva (certifikáty: Babyfit * Tanečná rytmika detí * Detské masáže * Dynamická neuromuskulárna stabilizácia). Spolupracuje a svoje skúsenosti konzultuje s odborníkmi z oblasti pediatrie a fyzioterapie.

Ela Pinziková

Babyfit * Joga * Brušné tance *

Ela sa dlhoročne zaoberá zdravým životným štýlom a prírodnou liečbou. Tri roky študovala Sinobiológiu v Prahe, absolvovala kurzy klasickej masáže, lymfodrenáže, shiatsu masáže, baby masáže, moxovania a techník emočnej slobody.
Jej zápal pre orientálnu filozofiu ju priviedol k orientálnemu tancu, ktorému sa aktívne venuje, od roku 2005 lektoruje v Labyrinte pravidelné kurzy. Znalosti získava samoštúdiom a od renomovaných slovenských aj zahraničných orientálnych tanečníc, ako napr. americká majsterka Jilina Eglal, Rena Milgrom, Yazz a iné.
Od roku 2010 spolupracuje s Ankou Mamojkovou na BabyFite, práca s deťmi je jej veľmi blízka.
Od roku 1999 je vegetariánka, s humánnym prístupom k ľuďom, zvieratám aj životnému prostrediu. Toto uvedomenie si samej seba ako súčasť vyššieho zámeru je priviedlo k joge, ktorú praktizuje a študuje od roku 2012. Momentálne vedie v Labyrinte aj kurzy rannej jogy.

Bashka Jombíková

Tanečné dielne pre deti *

Bashka sa tancu a pohybu venuje od malička. Od ľudových tancov, cez gymnastiku, aerobik a jogu sa v roku 2011 našla v súčasnom tanci. Odvtedy sa v tejto oblasti aktívne realizuje – trénuje, vzdeláva sa, tvorí, má bohaté skúsenosti aj v manažmente a produkcii. Tri roky prežila v Káhire, kde okrem účinkovania v niekoľkých predstaveniach a práce v kultúrnom manažmente, absolvovala 8-mesačný intenzívny tréningový program techniky súčasného tanca (v rámci programu SEEDS Egypt) a vzdelávací program „Dance Futures“ v oblasti choreografie a komunitného tanca (Joon Dance, Londýn).
Ako lektorka v Labyrinte spoluvedie tréningy súboru súčasného tanca TDA, vedie Tanečné dielne pre deti vo veku 4-12 rokov a pripravuje nové programy v oblasti tanca a alternatívneho vzdelávania.

Marián Adamec (Aníz )

Joga *

Dôverne známy „Aníz“ je jogovým inštruktorom a masérom. Známy aj ako „bylinkár a poradca“, vedie u nás Aníz hodiny jogy štyri krát do týždňa. Hodiny sú rozdelené podľa náročnosti, od hodín pre úplných začiatočníkov po skúsenejších a pohybovo zdatnejších. Ide o kombinovanú hatha jogu zameranú na liečbu pohybového aparátu a prevenciu civilizačných chorôb. Jeho hodina začína jemným rozcvičením s postupným pridávaním záťaže s cieľom prejsť počas cvičenia celým telom.  Výsledkom je skvelý pocit , zlepšenie celkového fyzického zdravia a motivácia pokračovať.  Aníz sa v tejto oblasti priebežne vzdeláva a aktívne pracuje od roku 2000, prípadné  vysoké nároky sú sprevádzané trpezlivosťou a individuálnym prístupom.

Martina Zurovac

Babyfit * Joga *

Maťa je dlhoročná a skúsená inštruktorka jogy. Jej vzťah k telu a pohybu sa formoval cez tanec a poi poi (ohnivá šou), potom postupne prešla k skúmaniu a vzdelávaniu v oblasti fyzického a duševného zdravia človeka v každom veku. Absolvovala mnoho seminárov hatha jogy a iyengar jogy ako aj seminárov zameraných na jogovú terapiu a asistenciu v jogových ásanach. Masérsky kurz a dlhoročná práca s vlastným telom jej priniesla skúsenosti a znalosti ako šetrne a citlivo narábať s pohybovým ústrojenstvom a individuálnemu prístupu k rôznym telesným predispozíciam. Súčasťou jej hodín sú aj dychové cvičenia a relaxačné techniky.

Zuzana Burianová

Súčasný tanec * Pilates *

Zuzka je absolventka tanečného umenia na VŠMU v Bratislave, choreografie súčasného tanca na Concordia University v Kanadskom Montreáli a interpretačnej stáže na Stavangerskej Univerzite v Nórsku. Venuje sa tvorbe tanečných predstavení, audiovizuálnych projektov (tanečné filmy) a workshopom rozvíjajúcim vnímanie pohybu ako nástroj komunikácie. Od roku 2007 vedie súbor TDA a zároveň pracuje na vlastných projektoch doma i v zahraničí.

Anita Rošková

Fitdance *

Anita so Zumbou začala v roku 2009. Pár mesiacov len pre seba, neskôr začala precvičovať. V roku 2010 získala certifikáty Zumba Instructor Basic 1 a Basic 2. Ako inštruktorka pôsobila na viacerých miestach napr. na Katedre telesnej výchovy na Žilinskej Univerzite a v mnohých firmách. Momentálne v Labyrinte vedie hodiny Fitdance, lebo tento priestor a kolektív sú jej srdcovou záležitosťou. S kolektívom zumbachtivých, ktoré sa okolo Anity vytvorili chodievajú aj na zahraničné pobyty, boli napríklad v Tunisku, Turecku, na Malorke a v Maroku.
V tomto svete sa Anita absolútne našla. Každá hodina je pre ňu párty, kde sa odreagujú od každodenných starostí, uvoľnia, zabavia, zatancujú na rytmy latinsko-americkej hudby. Ako vraví, je to pre ňu spoločenská udalosť a nielen obyčajné cvičenie.

Tetiana Lapenko

Solo jazz * Swingové tance *

Tetiana sa venuje swingovým tancom od roku 2011. Očarilo ju prepojenie spoločenských tancov a jedinečného rytmu jazzu. Už počas dobrovoľníckeho pobytu v Centre Labyrint v rokoch 2013-2014 sa jej podarilo rozhýbať Žilinu na vlne swingu. Viedla hodiny Lindy Hop a iniciovala vytvorenie skupiny Zilina Got That SWING. Teraz pozýva opäť všetkých záujemcov, ktorí chcú objavovať ten neskutočne zaujímavý a pestrofarebný svet swingových tancov.

Ivana Vaňouček

Pilates *

Ivana sa dlhoročne venuje zdravému životnému štýlu a rozvoju osobnosti. Svoje vzdelanie začala v roku 2005 a svoju profesionálnu prax v oblasti starostlivosti o telo v roku 2008 v holandskom Haagu. Ivana je certifikovaná masážna a krániosakrálna terapeutka a pilates inštruktorka. Je držiteľkou rôznych medzinárodných certifikátov v oblasti klasickej či javánskej masáže, lymfodrenáže, shiatsu, krániosakrálnej terapie a mnohých ďalších.

Pri jej fyzicky namáhavej práci masérky bolo nutné si nájsť pohybovú aktivitu, ktorou sa zotaví a zároveň posilní. Bol to pilates, ktorý ju nadchol a svojím terapeutickým prístupom neskôr priviedol k štúdiu torontskej metódy Stott Pilates™. Tento cvičebný štýl dáva dôraz na presnosť prevedenia cvikov v súlade so správnym dýchaním a je neustále inovovaný o najnovšie poznatky z fyzioterapie a športovej medicíny.

Hodiny sú vždy odlišné a obohatené o rozličné kreatívne úpravy pôvodných cvikov, pri ktorých sa využívajú rôzne pomôcky ako kruhy, overbally, posilňovacie lopty a gumy.

Zuzana Ondrušeková

Stretnutia s dulou *

Certifikovaná dula, členka občianskeho združenia Slovenské duly. Od roku 2011 spolupracuje s centrom Labyrint ako lektorka skupinových poradenských kurzov, zameraných na prípravu budúcich matiek a otcov na pôrod, dojčenie a starostlivosť o dieťa.